Az elektrolitok szerepe a ketogén diéta alatt
A ketogén diéta eredetileg epilepsziás gyerekek terápiás étrendje volt, amit széles körben alkalmaztak egészen az epilepszia ellenes gyógyszerek megjelenéséig. Mivel a diéta során szénhidrátból kevés kerül a szervezetbe, így az energiatermelés nagy része - a zsírsav oxidáció a mitokondriumokban zajlik és mintegy melléktermékként ketontestek képződnek. Kutatások során kiderült, hogy ezeknek a ketontesteknek görcs-gátló hatásuk van, ellentétben az antikonvulzív gyógyszerekkel, amelyek csak elnyomják a görcsöket.
A diéta jellemzője a nagyon magas zsírtartalom, a kornak megfelelő mérsékelt fehérjetartalom, és a nagyon alacsony szénhidrát-tartalom (5-10 %) - ami napi maximum 50 gramm szénhidrát fogyasztását tesz lehetővé.
Napjainkban vagy a gyógyszerrel nehezen befolyásolható epilepsziák esetében alkalmazzák, vagy fogyókúrákban a gyors testsúlycsökkentő hatása miatt, ami rövid távon látványos eredményeket hoz. [01.]
A ketogén étrend hatásmechanizmusa
Szervezetünk a szénhidrátokból nyer energiát - ha a szénhidrátoktól megfosztjuk - azaz napi 50 gramm alá mérsékeljük a bevitelüket - akkor az inzulin szekréciója jelentősen csökken és a test katabolikus állapotba kerül.
- a kimerülő glikogén készletek arra kényszerítik a testet, hogy bizonyos anyagcsere-változásokon menjen át.
- két anyagcsere-folyamat lép működésbe, a glükoneogenezis és ketogenezis.
A glükoneogenezis a szervezet glükóz endogén termelődése, különösen a májban, elsősorban tejsavból, glicerinből, valamint az alanin és glutamin aminosavakból.
Amikor a glükóz rendelkezésre állása tovább csökken, a glükóz endogén termelése nem képes lépést tartani a test igényeivel, és megkezdődik a ketogenezis annak érdekében, hogy alternatív energiaforrást biztosítson ketontestek formájában. A ketontestek elsődleges energiaforrásként a glükózt helyettesítik.
Az alacsony vércukorszint-visszacsatolás miatt a ketogenezis során az inzulin szekréció ingere is alacsony, ami élesen csökkenti a zsír és a glükóz tárolásának ingerét.
Egyéb hormonális változások is hozzájárulhatnak a zsírok megnövekedett lebontásához, ami zsírsavakat eredményez. A zsírsavak acetoacetáttá metabolizálódnak, amely később béta-hidroxi-butiráttá és acetonná alakul. Ezek azok az alapvető ketontestek, amelyek felhalmozódnak a szervezetben, miközben a ketogén étrend fennáll.
Ezt az anyagcsere-állapotot táplálkozási ketózisnak nevezik, amit meglehetősen biztonságosnak tekintenek, mert a keletkező ketontestek kis koncentrációban termelődnek a vér pH-jának változása nélkül.
Ez az állapot, nem összekeverendő a ketoacidózissal, ami egy életveszélyes állapot - amikor a ketontestek olyan rendkívül nagy koncentrációban termelődnek, hogy megváltoztatják a vér ph-ját acidotikus állapotra például cukorbetegeknél. [02.]
A ketogén étrend “mellékhatásai”
A ketogén étrend leggyakoribb mellékhatása az elektrolitok hiányára vezethető vissza. A diéta bevezetése eleinte kellemetlen tüneteket okozhat - amit “keto-influenzának” vagy angolul “keto-flunak” is szoktak nevezni. Tünetei:
- hányinger, hányás,
- fejfájás, fáradtság,
- szédülés, álmatlanság,
- székrekedés,
A tünetek azért jelennek meg, mert:
- a ketogén étrend betartása esetén csökken az inzulin szintje,
- amikor az inzulinszint csökken, a vesék felesleges nátriumot bocsátanak ki a szervezetből
- a keto diéta korlátozza sok olyan magas kálium tartalmú étel fogyasztását, mint a gyümölcsök, babok és keményítő tartalmú zöldségek - emiatt csökken a kálium-bevitel
Ezek a tünetek néhány nap vagy néhány hét alatt megszűnnek - a megfelelő folyadék- és elektrolit bevitel biztosítása hatékonyan segíthet ebben.
Az ElektronyK+ elektrolit italpor, segíthet a kieső kálium pótlásában.
A vízzel távoznak az elektrolitok is
A cukor rengeteg vizet tárol el a testünkben. Valójában a súlyfelesleg jelentős része víz. Minden egyes glükóz (cukor) molekula tárolásához, 2,7 gramm vízre van szükség. Mivel a testünk átáll a cukorból történő energia nyerésről, a ketonokból történő energia nyerésre, a cukorra nem lesz már szükség.
Ahogy átállunk a ketogén diétára, a cukor és a víz jelentős része - súlyfelesleg - távozik a testünkből és vele együtt az elektrolitok is kimennek. Azért rendkívül fontos zöld színű zöldséget bevinni a diéta alatt, mert tele vannak káliummal és magnéziummal.
Egyéb tünetek
A ketogén diéta alatt, sokaknál jelentkezik székrekedés. Ennek hátterében is az alacsony elektrolit szint ál. Legfőképpen alacsony kálium és magnézium szint.
A ketogén diéta alatt jelentkező fáradékonyság, szédülés és a szív ritmus zavarok is, az alacsony elektrolit szintre vezethetők vissza.
Milyen elektrolitok pótlására van szükség?
A szükséges elektrolitok:
- Kálium
- Magnézium
- Kalcium
- Nátrium
- Foszfor
- Klorid
A ketogén diéta kulcsa a cukorfélék és szénhidrátok radikális csökkentése. Ezért TILOS mindenféle cukor, üdítő és édesség, minden keményítő-tartalmú alapanyag, és feldolgozott késztermék. (Liszt, pékáru, tészta, rizs, burgonya, keksz, csipsz st.)
A teljes kiőrlésű liszt éppúgy, mint a tönköly-búza, hajdina, és quinoa. Kerülni kell a hüvelyes zöldségeket, mert bőséges keményítőt rejtenek. (Bab, lencse, borsó), Keményítő-tartalmuk miatt kerülendő a föld alatt termő zöldségek nagyobb része (répa, gyökér, cékla, retek, burgonya, csicsóka). Nem fogyaszthatóak a magas cukortartalmú gyümölcsök sem.
De akkor mit tehetek az elektrolit-pótlás érdekében?
A hiánytünetek kialakulásának megakadályozása érdekében célszerű káliumban gazdag keto-barát ételeket fogyasztani. Javasolt alacsony szénhidráttartalmú zöldségeket (paradicsom, káposztafélék, saláta, paprika, kel, brokkoli, kelbimbó, zöldbab, uborka, karfiol, cukkini, sóska, spenót, tök) és gyümölcsöket fogyasztani (savanyú alma, áfonya, málna, egres, narancs, citrom és eper).
Ha nem tudunk naponta elegendő zöldséget bevinni, az ElektronyK+ elektrolit italpor, segíthet a hiányzó kálium pótlásában.
Tudjon meg többet a Káliumról, az Elektrolitokról
• Az alacsony kálium szint jelei
• Az elektrolitok szerepe és az egyensúlyuk felborulása
• A 6 fő nyomelem és pozitív élettani hatásaik
• Az elektrolitok szerepe a ketogén diéta alatt
• Jelent-e bármilyen veszélyt az egészségünkre, a túl sok kálium?
Hivatkozott Kutatások, Publikációk címei
- Food for Thought: The Ketogenic Diet and Adverse Effects in Children
- Ketogenic Diet - Pubmed